غرب دخالت نکند، خلیج فارس همیشه فارس می‌ماند

هفته گذشته اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی به خلیج‌فارس و جزایره‌ سه‌گانه سفر کردند و از نزدیک وضعیت منطقه را مورد بررسی قرار دادند. ‌ محمد حسن آصفری دبیر کمیسیون مذکور در گفت‌وگو با «قانون» با اشاره به اهمیت خلیج فارس برای ایران اسلامی تاکید کرد: خلیج فارس منطقه بزرگ، ارزشمند از لحاظ توسعه اقتصادی برای تمامی کشورهای این حوزه است به همین جهت معتقدم خلیج فارس می‌تواند پل ارتباطی با دیگر کشور‌ها باشد.

سایه غرب در خلیج فارس

وی با بیان اینکه با دخالت غربی‌ها در منطقه نتوانستیم با کشورهای حاشیه خلیج فارس ارتباط برقرار کنیم، تصریح کرد: ایران برنامه‌های خوبی برای برقراری ارتباط سیاسی و اقتصادی با کشورهای منطقه داشت اما با حضور و دخالت غربی‌ها که چشم طمع به منابع غنی خلیج‌فارس دارند امکان اجرای برنامه‌های ما وجود ندارد. همچنین در این باره منصور حقیقت‌پور عضو دیگر هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با بررسی روابط ایران با کشورهای حاشیه خلیج فارس به «قانون» گفت: به نظر می‌رسد برای برقراری ارتباط درست در راستای تامین امنیت منطقه و رشد اقتصادی و توسعه تجاری نیاز به برنامه‌های مدون داریم تا بتوانیم ایران هراسی غرب را خنثی کنیم. این نماینده تاکید کرد: برای این منظور با در نظر گرفتن منافع مشترک باید قوای کشورهای منطقه به اجماع برسند اما تاکنون به دلیل دخالت‌های غرب تجمیع کشور‌ها به تاخیر افتاده است. محمد حسین نقوی حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز در گفت‌وگو با «قانون» گفت: جمهوری اسلامی طبق قانون اساسی ارتباط دوستانه‌ای با کشورهای همسایه و به خصوص کشور اسلامی را در اولویت دارد، بر همین اساس ما ارتباطات و تعاملات اقتصادی با کشورهای حوزه خلیج فارس داریم. کشورهای غربی با استفاده از مناقشات کوچکی که بین کشور‌ها پیش می‌آید دنبال تحریک کردن کشورها نسبت به هم هستند.

تأمین امنیت خلیج فارس

آصفری با تاکید بر اینکه لازمه توسعه اقتصادی، ‌ ایجاد امنیت در منطقه است، ادامه داد: چند سالی شاهد حضور ناو‌های آمریکایی در آب‌های خلیج فارس هستیم. متاسفانه برخی کشورهای حوزه خلیج فارس تصور می‌کنند ایران امکان ایجاد امنیت در منطقه را ندارد در حالی که ما به خوبی می‌توانیم امنیت را تأمین منطقه را تامین کنیم. این وکیل مردم در بهارستان تاکید کرد: منابع خلیج فارس متعلق به کشورهای خلیج فارس است، در نتیجه ایجاد امنیت آن هم برعهده همین کشور‌ها خواهد بود. نماینده مردم اراک با انتقاد از حضور نیروی‌های غربی در حوزه خلیج فارس اظهار داشت: حضور نیروهای کشورهای غربی نه تنها امنیت کشورهای این حوزه را تأمین نمی‌کنند بلکه یکی از عوامل نا‌امنی منطقه به‌شمار می‌روند. آن‌ها با سیاست ایران هراسی سعی در نفوذ در منطقه خلیج فارس دارند که متاسفانه برخی کشورها با چراغ سبز، پای نیرو‌های غربی را به منطقه باز کرده‌اند. وی تصریح کرد: ایران با در اختیار داشتن جزایر سه‌گانه تنب بزرگ، تنب کوچک و ابوموسی و حضور نیروهای مسلح می‌تواند امنیت کشتی‌های تجاری که پرچم ایران را برافراشته‌اند را تامین کنند، ‌پس نیازی نیست از نیروهای آن سوی دنیا بهره بگیرند. عضو هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با بیان اینکه مجلس نیز وضعیت منطقه خلیج فارس را دنبال می‌کند، در تشریح اقدامات قوه مقننه گفت: بعد از سفری که به جزایر سه‌گانه داشتیم، مقرر شد کارگروه تخصصی و ویژه‌ای با نام خلیج فارس تشکیل شود تا مسائل امنیتی، دفاعی، اقتصادی و عمرانی سواحل خلیج فارس مداوم بررسی و نیازهای آن تأمین شود.

اختصاص بودجه خاص

آصفری با تاکید بر اینکه خلیج فارس ظرفیت‌های زیادی دارد، با انتقاد از عملکرد دولت در این حوزه اظهار کرد: کشورهای حاشیه خلیج فارس از ظرفیت‌های منطقه به خوبی بهره‌مند می‌شوند و کشور ما اقدامات مناسبی دراین زمینه انجام نداده است. البته اقداماتی در این زمینه صورت گرفته است اما هر اندازه در سواحل خلیج فارس کار شود برای بالفعل شدن توانایی‌های منطقه بازهم کم است. نماینده مردم اراک با اشاره به اینکه منطقه خلیج فارس، بخش عمده تامین بودجه کشور را بر عهده دارد تشریح کرد: دولت مصوبه ای دارد که دو درصد از درآمد‌های نفتی، صرف عمران و آبادانی همین مناطق شود بر این اساس تلاش شده، ‌برای آبادانی سواحل خلیج فارس ایده‌های ناب به کار گرفته شود. وی همچنین یادآور شد در بودجه کل کشور سال جاری بودجه خاصی برای مناطق خاص از جمله استان‌های خلیج فارس در نظر گرفته شد تا آبادانی این مناطق سرعت بگیرد.

سهم ایران از منابع مشترک

همچنین منصور حقیقت‌پور با بیان اینکه آمار دقیقی از بودجه‌ اختصاص یافته به مناطق خلیج فارس در اختیار ندارد، با اشاره به سفر اخیر اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی به جزایر سه‌گانه عنوان کرد استان‌های ساحلی خلیج فارس با رشد اجتماعی و اقتصادی مواجه هستند. این عضو هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: پروژه‌های مهم استان‌های حاشیه خلیج فارس پیشرفت مناسبی داشته است. نماینده مردم اردبیل با انتقاد از اینکه ایران از تمامی سهم خود از منابع مشترک با کشورهای حوزه خلیج‌فارس بهره‌مند نیست، تاکید کرد: تاکنون موفق نشده‌ایم از تمام سهم خود از منابع نفتی استفاده کنیم که امیدواریم بتوانیم به زودی به پای کشورهای منطقه برسیم. این درحالی است که نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مخالفت با پیشرفت نکردن در شهرهای ساحلی خلیج فارس اظهار داشت: قبول داریم که کشورهای همسایه به خصوص امارات متحد عربی از سواحل خلیج فارس به خوبی استفاده کرده است اما این طور نیست که ایران در این زمینه هیچ اقدامی نداشته. نماینده مردم تهران تاکید کرد: شرایط اقتصادی و اجتماعی جزایر قشم و کیش با بیست سال گذشته قابل مقایسه نیست، در بخش عمران جاده‌ای، بهره‌برداری از منابع زیر زمینی و آبادانی در این منطقه انصافا اقدامات خوبی صورت گرفته اما از آنجا که ظرفیت این منطقه به لحاظ ارتباط با آبهای آزاد بسیار زیاد است نتوانستیم در حد ظرفیت منطقه پیشرفت کنیم.

خلیج همیشه فارس

در ادامه آصفری با تاکید بر اینکه خلیج فارس، همیشه خلیج فارس خواهد ماند به اقدامات غربی‌ها برای تغییر نام این خلیج اشاره کرد و گفت: متاسفانه همچنان گزارش‌هایی از تغییر نام خلیج فارس در نقشه جغرافیایی برخی کشور‌ها به دست ما می‌رسد. وی عنوان کرد: تبلیغات غربی‌ها در این زمینه تا حدی بوده که کشورهایی که رابطه تنگاتنگی با ایران داشتند هم دچار اشتباه شده اند و در نقشه‌های جغرافیایی و تاریخشان نام خلیج فارس را تغییر داده اند. نماینده مردم اراک عنوان کرد سفرای ایران در کشورهای مختلف وظیفه رصد این گونه مسائل را دارند.

 

/ 0 نظر / 19 بازدید