مهمترین منشا آلودگی خلیج فارس ترکیبات نفتی است

«علی رضا ریاحی بختیاری » روز چهارشنبه در حاشیه دومین همایش بین المللی محیط زیست و ژئوپلتیک خلیج فارس در گفت وگو با ایرنا اظهار داشت : براساس نتایج تحقیقات انجام شده ترکیبات نفتی بیشتر از سایر آلاینده ها در خلیج فارس وجود دارند و این ترکیبات از منشاها و منابع مختلفی وارد می شوند .

وی ادامه داد: از آنجا که خلیج فارس شاهراه حمل و نقل و تردد صدها کشتی به طور روزانه است از این رو نشت کشتی نفتکش ، بارگیری کشتی ها و تخلیه آب توازون باعث بروز آلودگی در خلیج فارس می شوند.

این استاد دانشگاه اظهار داشت : با توجه به در نظرگرفتن اکوسیستم نیمه بسته خلیج فارس میزان آلودگی در بخش های مختلف این پهنه آبی متفاوت است . به عنوان مثال تحقیقاتی که در منطقه هرمزگان انجام شده است ، نشان می دهد آلودگی نفتی در این منطقه نسبت به استانداردهای جهانی و سایر نقاط دنیا وضعیت مطلوبی دارد اما در استان بوشهرغلظت آلودگی نفتی بیشتر است .

وی ادامه داد: از آنجا که منشا آلودگی ها در این مناطق کاملا متفاوت است به همین دلیل اثرات این آلاینده ها بر محیط زیست منطقه نیز متفاوت خواهد بود.

ریاحی بختیاری خاطرنشان کرد: مهمترین آلاینده خلیج فارس منشا ترکیبات هیدرو کربنی دارد که از مشتقات نفت است و این آلاینده ها در طولانی مدت می توانند اثرات حاد و کشنده ای را بر روی موجودات زنده این اکوسیستم داشته باشد .

دومین همایش بین المللی محیط زیست و ژئو پلتیک خلیج فارس از دهم اردیبهشت ماه در جزیره کیش آغاز شده است . این همایش تا 12 اردیبهشت ماه ادامه دارد .

/ 0 نظر / 18 بازدید