اجرای زنده «سمفونی خلیج فارس» اثر دیگری دارد

پس از تحریف نام خلیج فارس در اطلس مشهور جهانی نشنال جئوگرافیک که برای اولین بار در نسخه جدید در آبان سال 1383 نام جعلی‌ای را در کنار نام بین‌المللی خلیج فارس قرار داد، اعتراض عمومی در میان فعالان اجتماعی و فرهنگی داخل و خارج نسبت به این تحریف تاریخی و غیرعلمی صورت گرفت که در پی این اعتراضات، مؤسسه مذکور ضمن عذرخواهی از ملت ایران، قول داد اشتباه خود را جبران کند. پس از این تحولات یکی از اقدامات دولت وقت، برای پاسداری از میراث فرهنگی و معنوی خلیج فارس، موافقت رسمی با اضافه شدن روز ملی خلیج فارس در تقویم رسمی کشور بود.

۱۰ اردیبهشت‌ماه در ایران، روز ملی خلیج فارس نامگذاری شده که سالروز اخراج پرتغالی‌ها از تنگه هرمز و خلیج فارس است. در این راستا، هنرمندان و اهالی فرهنگ کشور نیز در برای پاسداشت و صیانت از نام خلیج فارس به خلق آثار متعددی دست زدند. یکی از این آثار ماندگار «سمفونی خلیج فارس» اثر «شاهین فرهت» موسیقیدان برجسته ایرانی است که در سال 1384 ساخته و اجر شد. این سمفونی که در آن از غزلی از عبدالجبارکاکایی به صورت آوازی استفاده شده، از سه قسمت تشکیل شده است. در تمامی بخش‌های مختلف این سمفونی، موج دریا نشان داده می‌شود و سمفونی حالت تصویری دارد. بخش اول این سمفونی آلگرو دراماتیکو به فرم سونات است و با سه تم اصلی و چندین نغمه فرعی معرفی می‌شود و بسط پیدا می‌کند. این قسمت بدون مقدمه با تم مؤثری شروع می‌شود. این تم مواج، هسته اصلی سمفونی و در طول اثر، نمایشگر خلیج‌فارس است و دریا را نمایش می‌دهد. در بخش دوم که یک فوگ آوازی است، ناربه چولاکیان (خواننده تنور) غزل عبدالجبار کاکایی در مورد خلیج فارس را می‌خواند. بخش پایانی سمفونی عظمت تاریخی خلیج فارس را نشان می‌دهد و حماسه دریای پارس با شعر خوانده می‌شود. برای آشنایی بیشتر با این اثر، با سازنده آن به گفت‌وگو نشستیم که در پی می‌آید.

دکتر شاهین فرهت، متولد 1326 در تهران است. او پس از آنکه در مقطع کارشناسی رشته موسیقی از دانشگاه تهران دانش‌آموخته شد، برای ادامه تحصیل به آمریکا رفت و از دانشگاه نیویورک در مقطع کارشناسی ‌ارشد آهنگسازی مدرک گرفت و پس از آن به دانشگاه استراسبورگ فرانسه رفت و در رشته آهنگسازی دکترا گرفت. فرهت از سال ۱۳۵۵ در دانشکده موسیقی دانشگاه تهران تدریس می‌کند و در حال حاضر رئیس این دانشکده است. وی هم‌چنین دوره‌ای مدرس موسیقی ایران در سوئد بوده و استاد آکادمی موسیقی این کشور در رشته آهنگسازی است. فرهت در حال حاضر سمفونی شماره 16 خود را آماده انتشار دارد که به تازگی ضبط شده است و آن را به دکتر هرمز فرهت از موسیقیدانان برجسته و پیشکسوت کشور که پسر عموی او نیز هست، تقدیم کرده است.

***

شاهین فرحت بر آن است کسانی که در نام و ایرانی بودن خلیج فارس تردید دارند، سخت در اشتباه‌اند. او درباره فرآیند ساخت و اجرای سمفونی خلیج فارس می‌گوید: «چند سال پیش، پس از ساختن سمفونی دماوند و ایران، صحبت‌هایی در کنار و اطراف درباره خلیج فارس می‌شنیدم که بسیار مرا مکدر می‌کرد. در حالی ‌که خلیج فارس دارای تاریخ و سند و مدرک است و از ابتدا به نام خلیج فارس خوانده می‌شده، عده‌ای آمده‌اند و ادعاهایی واهی مطرح کرده‌اند.» در همین اوضاع و احوال بود که یکی از دوستانش با او تماس می‌گیرد و به او می‌گوید: «شما که درباره بزرگ‌ترین کوه ایران، دماوند، سمفونی ساخته‌اید، حالا بهترین زمان است که درباره آب‌های خلیج فارس و زیبایی‌های خلیج فارس صحبت کنید.» فرهت پیشنهاد او را بسیار بجا می‌بیند و بی‌درنگ مشغول به کار می‌شود: «در راستای همان تم دماوند که عظمت و بزرگی ایران را نشان می‌داد، تمی زیبا و مواجی که نشان خروش باشد از یک سو، و از سوی دگر آرامش و احساسات دیگری منبع الهام من برای شروع این کار بودند.» در حالی‌که کار به خوبی پیش می‌رفت، فرهت عبدالجبار کاکایی شاعر را می‌بیند و کاکایی که شعری به همین نام سروده بود به او پیشنهاد می‌کند که آن را در سمفونی‌اش ادغام کند. فرهت با آنکه اکثر کارهایش بی‌کلام است، از این پیشنهاد استقبال می‌کند و آن را در قسمت دوم و سوم سمفونی به کار می‌گیرد. او در این باره توضیح می‌دهد: «اگرچه اکثر سمفونی‌ها بی‌کلام‌اند، در عین اینکه فرم سمفونی در این اثر رعایت شده، شعر زیبای خلیج فارس را نیز به آن افزودم و آقای ناربه چولکیان خواننده ایرانی- ارمنی آن را خواند. در نهایت، همه‌چیز دست به دست هم داد تا این کار به سرانجام برسد.» این اثر توسط موسیقدان و رهبر ارکستر بزرگ ایرانی با ارکستر ارمنستان اجرا و ضبط شد و پس از آن منتشر شد.

او درباره حمایت مسئولان از این اثر بیان می‌کند: «این کار به سفارش صدا و سیما ساخته شد و در آن زمان مرکز موسیقی صدا‌و سیما حمایت کرد و کار ضبط شد.» او از استقبال مردم نسبت به آثار و سمفونی‌های خود ابراز رضایت می‌کند و می‌گوید: «مخاطبانی که به موسیقی کلاسیک توجه دارند از این اثر استقبال کردند و چندبار نیز تجدید چاپ شد و بارها از طریق رادیو و تلویزیون پخش شده است.»

برای پاسداشت خلیج فارس و جلوگیری از دست‌اندازی‌ها چه اقدامات دیگری می‌تواند در زمینه موسیقی صورت گیرد؟ فرهت معتقد است که موسیقی به طور کلی بهترین وسیله است برای جلب توجه مردم به موضوعی که اهمیت زیادی دارد تا درباره آن به تفکر بپردازند. در همین راستا او پیشنهاد می‌دهد که در همان اطراف خلیج فارس کنسرت‌هایی برگزار شود و مردم از نزدیک و به طور زنده با آثار آشنا شوند: «جا داشت امسال نیز مانند سال گذشته که ارکستر سمفونی این اثر را اجرا کرد، حداقل یک قسمت از آن اجرا می‌شد. البته باید آثار دیگری درخور اهمیت موضوع نیز سفارش داده شود. خلیج فارس همیشه خلیج فارس است، سمینارها و سخنرانی‌ها به جای خود است و همواره برگزار می‌شود، ولی کنسرت موسیقی اثر دیگری در سطح دنیا دارد و فکر می‌کنم اگر سالی یک بار سمفونی خلیج فارس اجرا شود می‌تواند مورد توجه قرار گیرد و نمایانگر اهمیت موضوع باشد.»

او درباره بازخورد بین‌المللی و تأثیر جهانی چنین آثاری می‌گوید: «در حال حاضر در دهکده جهانی زندگی می‌کنیم و هر اتفاقی در گوشه‌ای از دنیا رخ دهد همه باخبر خواهند شد. به هر ترتیب این یک مسئله هنری است که برای ایران عزیز نیز شأن خاصی می‌آورد. انعکاس آن می‌تواند نتیجه پرثمری برای ما داشته باشد. انتشار آن به صورت سی‌دی کافی نیست، اجرای زنده است که اثر را به طور کامل معرفی می‌کند.»

 

/ 1 نظر / 27 بازدید
شروینسا

ممنون . اطلاعات خیلی خوبی بود