نویسنده (های) وبلاگ
آرشیو وبلاگ
انتشار قریب‌الوقوع 3 رساله برای اثبات سیطره تاریخی ایران بر خلیج فارس نویسنده: میلاد قزللو - سه‌شنبه ۱۱ مهر ۱۳٩۱

سیدسعید میر‌محمدصادق از تالیف سه رساله درباره خلیج فارس با مشارکت موسسه خانه کتاب خبر داد.

سیدسعید میر‌محمدصادق در گفتگو با خبرنگار مهر، از انتشار 3 رساله درباره خلیج فارس خبر داد و گفت: این کار شامل 3 عنوان رساله است که به سفارش «خانه کتاب» مشغول انجام آن هستم.

وی افزود: از میان این 3 رساله دو کتاب با عنوان فتح‌نامه در دست تالیف هستند که نخستین آن فتح‌نامه شیراز، لار، بحرین، بنارو، شمیل و میناب است. در این فتح‌نامه به شرح حال الله وردی خان از حاکمان مناطق جنوبی فارس و برانداختن حاکمان لار پرداخته شده است که متن آن توسط ابن حسین شیرازی از شاعران گمنام آن دوره به نظم در آمده است و دیگر در منابع مکتوب اطلاعاتی از آن در دست نیست.


میرمحمدصادق با اشاره به دومین رساله افزود: این رساله نیز درباره فتح‌نامه‌ قشم و هرمز است و وقایع فتح قشم و هرمز در زمان امامقلی خان پسر الله وردی خان را بیان می‌کند که توسط شاعری گمنام و مجهول سروده شده است.

وی با بیان این مطلب که سومین رساله نیز «جَنگ‌نامه قشم» است، گفت: این جنگ‌نامه به فتح قشم می‌پردازد، که شاعر آن نیز گمنام است.

میر‌محمدصادق تصریح کرد: این مجموعه سیطره ایران طی 2500 سال بر خلیج فارس نشان می‌دهد و ماجراهای بازگو نشده‌ای از خروج پرتغالی‌ها از ایران آن زمان و به طور جزء از بحرین، قشم و هرمز را نشان می‌دهد که از سال 1014 تا 1031 را در بر می‌گیرد. در کنار این موضوع این کتاب به نبرد‌های ایرانیان برای خروج پرتغالی‌ها هم اشاره می‌کند.

این محقق بیان کرد که فتح‌نامه هرمز، لار، شمیل و میناب برای اولین‌بار در ایران منتشر می‌شود و پیش از این در ایتالیا به چاپ رسیده است.

وی در پایان گفت: این اثر هم‌اکنون مراحل پایان نگارش را پشت سر می‌گذارد و با عنوان «فتح‌نامه (شیراز، لار، بحرین، بنارو، شمیل، میناب، قشم و هرمز) به انضمام جنگ‌نامه قشم» تا پایان بهمن برای انتشار تحویل خانه کتاب می‌شود.

لینک      نظرات ()      

مطالب اخیر
کلمات کلیدی وبلاگ
خلیج فارس (۳٠) خلیچ فارس (٢٤) ایران (۱٩) persian gulf (٩) روز ملی خلیج فارس (٩) محیط زیست (٥) سرزمین مادری (٤) کتاب (٤) گوگل (۳) حقوق معنوی (۳) ابوموسی (۳) جغرافیای خلیج فارس (۳) جشنواره فرهنگی هنری خلیج فارس (۳) ماجراهای خلیج فارس (٢) دومین جشنواره فرهنگی هنری خلیج فارس (٢) وبلاگ فارسی (٢) سیروس فخری و داود امینی (٢) خلیج پارس (٢) شعر (٢) نقشه (٢) ارتش (۱) یونسکو (۱) تنگه هرمز (۱) ویکی پدیا (۱) انیمیشن (۱) جشن تولد (۱) منابع (۱) نیروهای مسلح (۱) اندیشه (۱) غزل (۱) عکس (۱) موسیقی (۱) بوشهر (۱) کنسرت (۱) نقاشی (۱) نامگذاری (۱) جزیره ابوموسی (۱) تئاتر خیابانی (۱) جزیره هرمز (۱) مهدی فرجی (۱) پویانمایی (۱) مرکز (۱) اطلس (۱) وزارت ارشاد (۱) تئاتر (۱) نمایشگاه کتاب تهران (۱) سید سعید میرمحمدصادق (۱) فتح‌نامه (۱) جنگ‌نامه قشم (۱) جشنواره تئاتر خیابانی خلیج فارس (۱) سومین جشنواره فرهنگی هنری خلیج فارس (۱) جشن تولد پرشین‌بلاگ (۱) شعر خلیج فارس (۱) حمایت از خلیج فارس (۱) الله وردی خان (۱) پرشین‌بلاگ (۱) کنگره ملی شعر خلیج فارس (۱) جشنواره فیلم ابوموسی (۱) لوگوی خلیج فارس (۱) اکرم خطیبی (۱)
دوستان من