نویسنده (های) وبلاگ
آرشیو وبلاگ
شیطنت های گوگل همچنان ادامه دارد نویسنده: اسماعیل محمدنژاد / Esmaeil MohammadNezhad - یکشنبه ۱٥ اردیبهشت ۱۳٩٢

گوگل همچنان سیاست های قبلی خود را پیش گرفته و ظاهراً این شرکت بزرگ که موتور جستجویش از محبوبیت خاصی نزد کاربران اینترنتی برخوردار است قرار نیست دست از این شیطنت ها و سیاست های ضد ایرانی اش دست بردارد!

از شیطنت های گوگل درباره ی خلیج همیشگی فارس می توان به این نکته اشاره کرد :

در موتور جستجوی گوگل عبارت خلیج فارس را جستجو نمایید . در سمت راست نقشه ای از جنوب ایران و 3 کشور عربی در حاشیه ی این خلیج خواهید دید. گرچه روی نقشه عبارت " Persian Gulf " به چشم میخورد اما در بالای نقشه نوشته شده است  :

Persian Gulf (also known as the Arabian Gulf) !

لینک      نظرات ()      

مهمترین منشا آلودگی خلیج فارس ترکیبات نفتی است نویسنده: نگار نیک نفس - شنبه ۱٤ اردیبهشت ۱۳٩٢

«علی رضا ریاحی بختیاری » روز چهارشنبه در حاشیه دومین همایش بین المللی محیط زیست و ژئوپلتیک خلیج فارس در گفت وگو با ایرنا اظهار داشت : براساس نتایج تحقیقات انجام شده ترکیبات نفتی بیشتر از سایر آلاینده ها در خلیج فارس وجود دارند و این ترکیبات از منشاها و منابع مختلفی وارد می شوند .

وی ادامه داد: از آنجا که خلیج فارس شاهراه حمل و نقل و تردد صدها کشتی به طور روزانه است از این رو نشت کشتی نفتکش ، بارگیری کشتی ها و تخلیه آب توازون باعث بروز آلودگی در خلیج فارس می شوند.

این استاد دانشگاه اظهار داشت : با توجه به در نظرگرفتن اکوسیستم نیمه بسته خلیج فارس میزان آلودگی در بخش های مختلف این پهنه آبی متفاوت است . به عنوان مثال تحقیقاتی که در منطقه هرمزگان انجام شده است ، نشان می دهد آلودگی نفتی در این منطقه نسبت به استانداردهای جهانی و سایر نقاط دنیا وضعیت مطلوبی دارد اما در استان بوشهرغلظت آلودگی نفتی بیشتر است .

وی ادامه داد: از آنجا که منشا آلودگی ها در این مناطق کاملا متفاوت است به همین دلیل اثرات این آلاینده ها بر محیط زیست منطقه نیز متفاوت خواهد بود.

ریاحی بختیاری خاطرنشان کرد: مهمترین آلاینده خلیج فارس منشا ترکیبات هیدرو کربنی دارد که از مشتقات نفت است و این آلاینده ها در طولانی مدت می توانند اثرات حاد و کشنده ای را بر روی موجودات زنده این اکوسیستم داشته باشد .

دومین همایش بین المللی محیط زیست و ژئو پلتیک خلیج فارس از دهم اردیبهشت ماه در جزیره کیش آغاز شده است . این همایش تا 12 اردیبهشت ماه ادامه دارد .

لینک      نظرات ()      

خلیج فارس 47 برابر بیشتر از ظرفیت طبیعی، آلودگی دارد نویسنده: نگار نیک نفس - جمعه ۱۳ اردیبهشت ۱۳٩٢

ˈلعبت تقوی ˈ روز چهارشنبه در دومین همایش بین المللی محیط زیست و ژئو پلتیک خلیج فارس افزود : نتایج تحقیقات نشان می دهد در هر ثانیه حدود 300 کیلوگرم فلز سنگین مس از طریق احداث کارخانه های آب شیرین کن در کشورهای منطقه وارد خلیج فارس می شود .

وی که مقاله ای را با عنوان آب شیرین کن ها و اثرات زیست محیطی آنها در منطقه خلیج فارس در این همایش ارایه کرده است ، افزود : 54 تا 60 درصد کارخانه های آب شیرین کن در منطقه خاورمیانه قرار دارند که حجم زیادی از آن ها در سواحل جنوبی خلیج فارس واقع شده اند .

وی ادامه داد: عملکرد این کارخانه ها معضلات زیست محیطی زیادی به همراه دارد که ایجاد شورآبه یا تلخ آبه محصول عملکرد این کارخانه هاست .

این پژوهشگر یادآور شد : خلیج فارس به دلیل تنوع گسترده رویش های گرمسیری و گونه های متنوع جانداران آبزی در زمره یکی از باارزش ترین زیست بوم های آبی جهان است. در سالهای اخیر خلیج فارس به عنوان یکی از منابع اصلی تامین آب شرب به ویژه برای کشورهایی از قبیل کویت ، عربستان ، بحرین ، قطر و ایالات متحده عربی تبدیل شده است .

وی ادامه داد: میزان تبخیردر این پهنه آبی به دلیل نیمه بسته بودن و شرایط خشک اقلیمی بالاست بنابراین به دست آوردن آب شیرین از طریق آب شیرین کن ها به طور جدی بر میزان شوری آب اثر می گذارد و محیط زیست دریایی را با تهدید روبه رو می کند.

وی گفت : نتایج مطالعات نشان می دهد احداث سیستم های آب شیرین کن آب دریا به ویژه در بخش جنوبی خلیج فارس مشکلات زیست محیطی گوناگونی را به همراه خواهد داشت.بنابراین ضروری است این مسئله در سطوح بین المللی و منطقه ای و توسط سازمان منطقه ای حفاظت از محیط زیست دریایی (راپمی ) مورد توجه جدی قرار گیرد.

وی تاکید کرد: بهتر است 8 کشور حاشیه خلیج فارس در قالب تفاهم نامه ای در زمینه جلوگیری از اثرات سو زیست محیطی آب شیرین کن ها در خلیج فارس اصول و ضوابطی را به تصویب برسانند .

دومین همایش بین المللی محیط زیست و ژئو پلتیک خلیج فارس از دهم اردیبهشت ماه در جزیره کیش برپا شده است . این همایش تا 12 اردیبهشت ماه ادامه دارد.

لینک      نظرات ()      

غرب دخالت نکند، خلیج فارس همیشه فارس می‌ماند نویسنده: نگار نیک نفس - پنجشنبه ۱٢ اردیبهشت ۱۳٩٢

تیرماه سال ۸۴ بود که شورای عالی انقلاب فرهنگی با توجه‌ به‌ هدف‌ قراردادن‌ هویت‌ فرهنگی‌ و تاریخی‌ ملت‌ ایران‌ از سوی‌ غرب به‌ خصوص‌ برخی‌ از کشورهای‌ همسایه‌ و تلاش‌ آنان‌ برای‌ تحریف‌ نام‌ تاریخی‌ خلیج‌ فارس، ۱۰ اردیبهشت را روز ملی‌ خلیج‌ فارس نام گذاری کرد.

این منطقه به دلیل ارزش‌های عظیم اقتصادی و موقعیت سوق‌الجیشی و سیاسی، از قدیم الایام تا امروز، استعمارگران را تشنه حضور و سلطه طلبی بر منطقه کرده و باعث شده تا آن‌ها بکوشند همواره سیاست خود را بر این منطقه تحمیل کنند.

ایران و اسلام هراسی سیاست جدیدی است که غرب در این منطقه دنبال می‌کند و تلاش دارد روابط ایران با کشورهای حوزه خلیج فارس را مورد هدف قرار دهد و امنیت خلیج فارس را از ایران بگیرد تا بتواند با حضور نیروهای نظامی و دفاعی‌شان منابع نفتی و مالی را به دست بگیرند.


ادامه مطلب ...
لینک      نظرات ()      

غرب دخالت نکند، خلیج فارس همیشه فارس می‌ماند نویسنده: نگار نیک نفس - چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳٩٢

تیرماه سال ۸۴ بود که شورای عالی انقلاب فرهنگی با توجه‌ به‌ هدف‌ قراردادن‌ هویت‌ فرهنگی‌ و تاریخی‌ ملت‌ ایران‌ از سوی‌ غرب به‌ خصوص‌ برخی‌ از کشورهای‌ همسایه‌ و تلاش‌ آنان‌ برای‌ تحریف‌ نام‌ تاریخی‌ خلیج‌ فارس، ۱۰ اردیبهشت را روز ملی‌ خلیج‌ فارس نام گذاری کرد.

این منطقه به دلیل ارزش‌های عظیم اقتصادی و موقعیت سوق‌الجیشی و سیاسی، از قدیم الایام تا امروز، استعمارگران را تشنه حضور و سلطه طلبی بر منطقه کرده و باعث شده تا آن‌ها بکوشند همواره سیاست خود را بر این منطقه تحمیل کنند.

ایران و اسلام هراسی سیاست جدیدی است که غرب در این منطقه دنبال می‌کند و تلاش دارد روابط ایران با کشورهای حوزه خلیج فارس را مورد هدف قرار دهد و امنیت خلیج فارس را از ایران بگیرد تا بتواند با حضور نیروهای نظامی و دفاعی‌شان منابع نفتی و مالی را به دست بگیرند.


ادامه مطلب ...
لینک      نظرات ()      

اجرای زنده «سمفونی خلیج فارس» اثر دیگری دارد نویسنده: نگار نیک نفس - چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳٩٢
فرهت از سال ۱۳۵۵ در دانشکده موسیقی دانشگاه تهران تدریس می‌کند و در حال حاضر رئیس این دانشکده است. وی هم‌چنین دوره‌ای مدرس موسیقی ایران در سوئد بوده و استاد آکادمی موسیقی این کشور در رشته آهنگسازی است. فرهت در حال حاضر سمفونی شماره 16 خود را آماده انتشار دارد که به تازگی ضبط شده است و آن را به دکتر هرمز فرهت از موسیقیدانان برجسته و پیشکسوت کشور که پسر عموی او نیز هست، تقدیم کرده است.

ادامه مطلب ...
لینک      نظرات ()      

روز ملی خلیج فارس مبارک باد نویسنده: نگار نیک نفس - سه‌شنبه ۱٠ اردیبهشت ۱۳٩٢

ای آب نیلگون و گهربار کشورم 

ای آخرین پناهمو ماوا و سنگرم


امواج تو تلاطم عشق است در دلم

ای عشق پر تلاطم و موج شناورم

 

 

 

شما وبلاگنویسان نیز میتوانید جهت حمایت از روز ملی خلیج فارس در وبلاگهای خوداز لوگوهای حمایتی خلیج فارس استفاده نمایید .


برای پیوستن به این حرکت جمعی وبلاگ نویسان ، کافیست کد زیر هر لوگو را در تگ BODY قالب وبلاگ و یا در بخش "کدهای اضافی کاربر" کپی کنید تا این لوگو در گوشه وبلاگ شما نمایش داده شود.

کد شماره 1 :

  <script language='JavaScript' type='text/javascript' src='http://www.persianweblog.ir/sympathy/persian-gulf-2.js'></script>

 

         
کد شماره 2 :

<script language='JavaScript' type='text/javascript' src='http://www.persianweblog.ir/sympathy/persian-gulf.js'></script>
         

همچنین شما وبلاگنویسان عزیز میتوانید پستی را به مناسبت این روز در وبلاگ خود

قرار دهید و دوستان خود را نیز به این حرکت وبلاگنویسان دعوت نمایید .

لینک      نظرات ()      

خلیج فارس / غزلی از مهدی فرجی برای خلیج فارس نویسنده: میلاد قزللو - دوشنبه ٩ اردیبهشت ۱۳٩٢

 

شبی دوباره به دریا زدم دل‌ِ نگران را 
سوار موج قلم‌، گشتم آب‌های جهان را

چه سرزمین نجیبی‌ست در بدایت مشرق‌ 
که برده است دل‌ِ بورهای چشم‌چران را 

چه سرزمین عجیبی که مهد آتش و خون است‌ 
اگر که باز کند، قفل زخم‌های نهان را 

چه سرزمین غریبی که رام کرده به دامن‌ 
کویرِ داغ‌ِ عطش‌پرور «گسسته‌عنان» را 

بهار او به تماشا کشانده هرچه بهار است‌ 
خزان او به تمسخر گرفته هر چه خزان را 

که کوه‌ها همه گردن کشیده‌اند ببینند 
شکوه سینه‌ی الوند و شانه‌ی سبلان را 

که بادهای جهان صوفیانه گرم سماعند 
هوای چرخش بسطام و گردش خَرَقان را 

که مرغ‌های مهاجر به پیشواز می‌آیند 
عروس‌ِ اسب‌سوارِ بهارِ دشت مغان را 

که موج‌های جهانگرد، می‌کنند زیارت‌ 
خلیج‌ِ آبیِ پُر آفتاب‌ِ فارس‌زبان را 

که سال‌های درازی کشانده است به کشتی 
روایتش دل دریانوردهای جوان را 

چه سال‌هاست که چشم آبیان‌ِ آن سر دنیا 
گشوده‌اند به بلعیدنش‌، هزار دهان را 

به پاس قصه‌ی همسایگی، به رسم سخاوت‌ 
به خوش‌نشینان بخشیده است شیره ی جان را 

هنوز نعره‌ی مردانه‌ی امام قلی‌خان* 
به لرزه می‌اندازد زمین هرمزگان را 

گذشته‌اند ز دریای خون خود پدرانم‌ 
رسانده‌اند به من‌، گنج کهنه‌ی پدران را 

چنان به چاه می‌افتد که راه چاره نیابد 
زِ یاد اگر ببرد گرگ تیره‌روز، شبان را

*امامقلی خان پسر الله وردی خان، سردار سپاه ایران در زمان شاه عباس که جزیره هرمز را پس از 118 سال طی جنگی از تسخیر پرتغالی های متجاوز درآورد.

مهدی فرجی
شب بی شعر/انتشارات تکـا

لینک      نظرات ()      

نقشه ایران با خاک رنگی جزیره هرمز رونمایی شد نویسنده: میلاد قزللو - دوشنبه ٩ اردیبهشت ۱۳٩٢

طرح و نقشه ایران با خاک رنگی جزیره هرمز کاری از هنرمندان بومی این جزیره در سومین جشنواره بین المللی فرهنگی هنری خلیج فارس رونمایی شد.


ادامه مطلب ...
لینک      نظرات ()      

جعل نام خلیج فارس اقدامی سیاسی و بی‌اساس از نظر اسناد تاریخی و بین‌المللی است نویسنده: نگار نیک نفس - دوشنبه ٩ اردیبهشت ۱۳٩٢

مهمان‌پرست با اشاره به بزرگداشت روز ملی خلیج فارس گفت: هجمه‌ای که علیه ارزش‌های ایران اسلامی صورت می گیرد ریشه در دشمنی و خصومت علیه ما دارد و رفتار علمی و منطقی با واقعیت‌های تاریخی نیست.

همه کسانی که دست به تحریف و جعل نام خلیج فارس می زنند کاملا از تاریخ مطلع هستند و همه اسناد بین‌المللی گواه این است که این منطقه از هزاران سال پیش خلیج فارس بوده است.

به گزارش ایسنا ، شورای‌عالی انقلاب فرهنگی با توجه به هدف قراردادن هویت فرهنگی و تاریخی ملت ایران، ۱۰اردیبهشت ماه که روز اخراج پرتغالی‌ها از تنگه هرمز بود را به‌ عنوان روز ملی خلیج‌فارس نامگذاری کرد.


ادامه مطلب ...
لینک      نظرات ()      

چهار کتاب جدید با موضوع خلیج فارس دهم اردیبهشت رونمایی می شوند نویسنده: میلاد قزللو - یکشنبه ۸ اردیبهشت ۱۳٩٢

دبیر جشنواره بین المللی فرهنگی هنری خلیج فارس گفت: چهار کتاب جدید با موضوع خلیج فارس دهم اردیبهشت ماه همزمان با روز ملی خلیج فارس رونمایی می شوند.


ادامه مطلب ...
لینک      نظرات ()      

دانستنیهایی در مورد خلیج همیشگی فارس !! نویسنده: نگار نیک نفس - جمعه ٦ اردیبهشت ۱۳٩٢

خلیج فارس، دریای کم عمق و نیمه بسته ای است با مساحت حدود ۲۴۰ هزار کیلومتر مربع که در جنوب غربی قاره آسیا و در جنوب ایران قرار دارد.

زمین شناسان معتقدند که در حدود پانصد هزار سال پیش، صورت اولیه خلیج فارس در کنار دشت های جنوبی ایران تشکیل شد و به مرور زمان، بر اثر تغییر و تحول در ساختار درونی و بیرونی زمین، شکل ثابت کنونی خود را یافت. قدمت خلیج فارس با همین نام چندان دیرینه است که عده ای معتقدند: -خلیج فارس گهواره تمدن عالم یا مبدا پیرائی نوع بشر است.

دریانوردی ایرانیان در خلیج فارس، قریب پانصد سال قبل از میلاد مسیح و در دوران سلطنت داریوش اول آغاز شد. داریوش بزرگ،‌ نخستین ناوگان دریایی جهان را به وجود آورد. کشتی های او طول رودخانه سند را تا سواحل اقیانوس هند و دریای عمان و خلیج فارس پیمودند، و سپس شبه جزیره عربستان را دور زده و تا انتهای دریای سرخ و بحر احمر کنونی رسیدند. او برای نخستین بار در محل کنونی کانال سوئز فرمان کندن ترعه ای را داد و کشتی هایش از طریق همین ترعه به دریای مدیترانه راه یافتند.


سابقه جعل عنوان خلیج

درباره نام خلیج فارس تا اوایل دهه ۱۹۶۰ میلادی هیچ گونه بحث و جدلی در میان نبوده و در تمام منابع اروپایی و آسیایی و آمریکایی و دایرة المعارف ها و نقشه های جغرافیایی این کشورها نام خلیج فارس در تمام زبان ها به همین نام ذکر شده است.

اصطلاح -خلیج عربی- برای نخستین بار از طرف یکی از نمایندگان سیاسی انگلیس در خلیج فارس به نام -سر چارلز بلگریو- عنوان شده و در واقع او بوده است که به قصد تفرقه بین ایران و کشورهای عرب این تخم لق را در دهان اعراب شکسته است. سر چارلز بلگریو که بیش از ۳۰ سال نماینده سیاسی و کارگزار دولت انگلیس در خلیج فارس بوده است، بعد از مراجعت به انگلستان در سال ۱۹۶۶ کتابی درباره سواحل جنوبی خلیج فارس منتشر کرد و در آن برای اولین بار نوشت که -عرب ها ترجیح می دهند خلیج فارس را خلیج عربی بنامند.

هدف انگلیس از نام گذاری ساختگی خلیج فارس


انگلیس ها نخستین عاملان کاشته شدن این تخم نفاق بودند زیرا از قدیم در صدد بودند که خلیج فارس را تبدیل به یک دریای انگلیسی کنند. بعدها در دهه ۱۹۸۰ آمریکایی ها هم به پیروی از آنها از تبدیل خلیج فارس به خلیج آمریکایی سخن گفتند. از نظر آمریکایی ها و اروپایی ها این منطقه «شریان حیاتی غرب- در منطقه -استراتژیک غربی- و -حوزه منافع ویژه- است، لذا اگر قادر باشند خلیج فارس را به طور مستقیم یا غیر مستقیم تحت تسلط خود در می آورند.

اما واقعیت مطلب این است که خلیج فارس یک نام کهن تاریخی است که از بدو تاریخ بر روی این خلیج گذاشته شده است و انگیزه تلاش حساب شده ای که برای تغییر این نام به عمل می آید جز ایجاد فتنه و اختلاف بین کشورهای این منطقه نیست. همچنان که (ژان ژاک پرین) نویسنده کتاب خلیج فارس اعتراف می کند. «ملل و طوایف بسیاری بر کرانه های خلیج فارس استیلا یافته و فرمانروایی کرده اند ولی روزگارشان سپری شده و منقرض شده اند. تنها قوم پارس است که با هوش و درایت خود همچنان پا برجا زیسته و میراث حاکمیت خود را تاکنون نگهداری کرده است

لینک      نظرات ()      

مطالب اخیر
کلمات کلیدی وبلاگ
خلیج فارس (۳٠) خلیچ فارس (٢٤) ایران (۱٩) persian gulf (٩) روز ملی خلیج فارس (٩) محیط زیست (٥) سرزمین مادری (٤) کتاب (٤) گوگل (۳) حقوق معنوی (۳) ابوموسی (۳) جغرافیای خلیج فارس (۳) جشنواره فرهنگی هنری خلیج فارس (۳) ماجراهای خلیج فارس (٢) دومین جشنواره فرهنگی هنری خلیج فارس (٢) وبلاگ فارسی (٢) سیروس فخری و داود امینی (٢) خلیج پارس (٢) شعر (٢) نقشه (٢) ارتش (۱) یونسکو (۱) تنگه هرمز (۱) ویکی پدیا (۱) انیمیشن (۱) جشن تولد (۱) منابع (۱) نیروهای مسلح (۱) اندیشه (۱) غزل (۱) عکس (۱) موسیقی (۱) بوشهر (۱) کنسرت (۱) نقاشی (۱) نامگذاری (۱) جزیره ابوموسی (۱) تئاتر خیابانی (۱) جزیره هرمز (۱) مهدی فرجی (۱) پویانمایی (۱) مرکز (۱) اطلس (۱) وزارت ارشاد (۱) تئاتر (۱) نمایشگاه کتاب تهران (۱) سید سعید میرمحمدصادق (۱) فتح‌نامه (۱) جنگ‌نامه قشم (۱) جشنواره تئاتر خیابانی خلیج فارس (۱) سومین جشنواره فرهنگی هنری خلیج فارس (۱) جشن تولد پرشین‌بلاگ (۱) شعر خلیج فارس (۱) حمایت از خلیج فارس (۱) الله وردی خان (۱) پرشین‌بلاگ (۱) کنگره ملی شعر خلیج فارس (۱) جشنواره فیلم ابوموسی (۱) لوگوی خلیج فارس (۱) اکرم خطیبی (۱)
دوستان من